Quick Announcement:
Hey Guys -Great News! DiscountQueens is now partnering with Fabulessly Frugal (check them out) -were still in the process of merging sites and sorting the technicalities to make it happen. Here's a few things you might notice:

-Emails will now be sent by Fabulessly Frugal
-Just the same all deal posts will be focused on their site
-Our site will be up until the merge is completed

Thank you for your continued support and patience!

Albertson Double Coupon Ideas (8/16 – 8/18)

I’m sure most of you have found those beauties, 3 Albertson doublers can be found in your Sunday paper. These coupons will double any manufacturer coupon you have that is valued at $1 or less.
I have only listed my favorites. See Pinching Your Pennies for a complete list.
Crisco Olive oil 16.9 oz. $5.00
Use: Crisco Olive Oil, any $1/1 *DND (RP-5/17)
Final price: $3.00
Dannon Light & Fit yogurt 6 oz. $.50 each
Use:$1/10 or any (2) Light & Fit 6-packs (SS-6/21)
Final price: $.30 each wyb 10
or
Use: .75/4 printable at HERE
Final price: $.50 for all four (12.5 cents each wyb 4)
Darigold milk singles 16 oz. $1.00
Use: $1/2 printable here
Final price: 2 for free!
General Mills cereal – Cheerios 8.9 oz., Lucky Charms 11.5 oz., Kix 8.7 oz., Cocoa Puffs 11.8 oz. $2.50
Use: $1/2 (or for Cheerios, try printable here or printable here)
Final price: $1.50
**Bonus: Get free milk OYNSO when you buy 4 in one transaction**
Ronzoni Healthy Harvest pasta 13.25 oz. $1.50
Final price: $.50 each WYB 2
Wholly Guacamole or salsa 7 oz. $2.50
Use: $1/1 (SS-6/28) or printable
Final price: $.50
Kraft Promo–buy $25 on these products, get $5 back OYNSO
Final price is Before/After $5 savings – only 3 doublers in one transaction though
(don’t forget about the $20 Mail in Rebate)
California Pizza Kitchen Flatbread melts $2.50/2.00
Use: $1/1 (SS-5/17)
Final price: $.50/free!
California Pizza Kitchen pizza $6.00/4.80
Use: $1/1 (SS-5/17)
Final price: $4.00/2.80
California Pizza Kitchen Pizza for one $2.50/2.00
Use: $1/1 (SS-5/17)
Final price: $.50/free!
DiGiorno Flatbread Melts 5.9-6 oz. $2.50/2.00
Use: .75/1 (Expires: 8-17-09–Monday) ( SS-5/17)
Final price: $1.00/.50
Kraft cheese singles 10.7-12 oz. $2.50/2.00
Use: $1/2 (RP-8/9)
Final price: $1.50/1.00 each WYB two
Kraft Chunk or shredded cheese 5-8 oz. $1.67/1.34
Use: $1/2 (RP-8/9)
Final price: $.67/.34 each WYB two
Kraft Easy Mac cups 2.05 oz. $1.00/.80
Final price: free/ better than free!
Kraft Philadelphia soft or whipped cream cheese 8 oz. $1.67/1.34
Use: $1/2 (RP-8/9)
Final price: $.67/.34 each WYB two
Kraft string cheese 12 oz. $3.00/2.40
Use: $1/2 ( RP-8/9
Final price: $2.00/1.40 each WYB 2
Kraft String-Ums 12 oz. $3.00/2.40
Use: $1/2 (RP-8/9)
Final price: $2.00/1.40 each WYB 2
Nabisco Crackerfuls 6 oz. $2.50/2.00
Use: $1/1 (SS-7/12)
Final price: $.50/free!
Post promo: save $4 when you buy 4 participating products
Final Prices are before/after $4 savings
See Fabulessly Frugal here for the FREE cereal deal
South Beach Diet cereal bars 6.15 oz. $2.50/1.50
Use: $1/1 printable here
Final price: $.50/better than free!
South Beach Fiber Fit bars 6.15 oz. $2.50/1.50
Use: $1/1 printable here
Final price: $.50/better than free!