Quick Announcement:
Hey Guys -Great News! DiscountQueens is now partnering with Fabulessly Frugal (check them out) -were still in the process of merging sites and sorting the technicalities to make it happen. Here's a few things you might notice:

-Emails will now be sent by Fabulessly Frugal
-Just the same all deal posts will be focused on their site
-Our site will be up until the merge is completed

Thank you for your continued support and patience!

Albertsons Kraft Sale – Scenario

I think I may have to do one or two transactions of this week’s Kraft sale. It’s not amazing, but there are a few items at fairly good prices that I like having around. Idaho received some coupons that correlate with this sale, but you can find a bunch more on eBay – that’s how I’ll be getting some of my coupons. If you don’t want to buy 10 or 20 of each coupon – go in on it with a friend or 2! Many of you this scenario won’t work for, but I wanted to show you have to make this sale work, if you really wanted to purchase some of the items. Remember that coupons on eBay or other clipping sites run about $.10 each, including shipping, so you’ll want to add that cost into your final price.

Here are a couple of scenarios that I might try, but this may change depending on if the sale allows you to receive more than one $3 savings per transaction. I was told you are able to, but I have not yet verified this – please let me know if this is the case!

Buy 6 Jell-O Gelatin’s – $1 ea
– Use 3 BOGO Coupons (eBay, also $1/2, $1/4 coupons available)
Buy 3 Nilla Wafers – $3.33 ea
-Use (3) $1 off wyb 2 Jell-O’s (eBay, Albertsons booklets a few months ago)
Buy 4 Cool Whip – $1 ea
-Use 2 $.20/2 (SS 6/27)
Buy $4 in Strawberries (or close to $4)
-Use (4) $1 off strawberries wyb Cool Whip (eBay)
Final Cost = $13.60 minus $6 Instant Savings = $7.60 (plus about $1 for coupon costs)

Before coupons and savings, the total would be $24, so it’s about a 69 – 65% savings. If we get doublers, it’s a really great scenario :).
Or, just keep it simple:
Buy 10 packs of Jell-O = $1 each
-use 5 BOGO coupons (eBay)
-Save $3 instantly
Final Cost = $2, or $.20 each!
Buy 10 Cool Whips – $1 each
-use 5 $.20/2
-save $3 Instantly
Final Cost = $6, or $.60 each!
Buy 5 Nabisco Crackers – $2
Use 2 $1/2 (eBay – or there are $1/1 that are little more expensive!)
-save $3 Instantly
Final Cost = $5 – $2, or $1 – $.40 each