Quick Announcement:
Hey Guys -Great News! DiscountQueens is now partnering with Fabulessly Frugal (check them out) -were still in the process of merging sites and sorting the technicalities to make it happen. Here's a few things you might notice:

-Emails will now be sent by Fabulessly Frugal
-Just the same all deal posts will be focused on their site
-Our site will be up until the merge is completed

Thank you for your continued support and patience!

All for less than $18!

I get asked the questions “Is couponing really worth it?” or, “Do you really save that much?’ ALL the time! Well, you tell me.

I spent a total of about 3 hours shopping (much more than normal), and if you want to include prep time, including clipping coupons, I think half an hour is very generous. So, total time spent: about 3/12 hours. Here is what I purchased:

All for about $17.71 including tax
If I had no coupons, all of this would have cost me $256.81 including tax. This also includes if I were to buy it at the sale and clearance prices. So just with my coupon usage, I saved $239.10, or roughly 93%.

The breakdown:

40 Boxes of Post Pebbles (and no I will not eat all of them, I donate:) ) = $1.49 each
-Buy 4, use $1/2 (from ebay) + doubler+ $3 OYNO = $1 money maker
20 Boxes of Crystal Light = $2
-$1/1 (eBay) + doubler = FREE
10 Boxes of Wheat Thins = $2.99
FREE when you buy 2 Crystal Lights = FREE
3 Allergy plus Cold Benadryl = $1.99
-$1/1 (from RP-3/14) + doubler = FREE
6 Trident Super packs of gum = $1.99
-$1/1 (from 4/11 SS) + doubler = FREE
5 Crest Premium Weekly Toothpaste = $1.50
-$1/1 (from PG-4/4) + doubler = FREE
4 bags Lays Restaurant Style Chips – $2.99
-$1/1 Peelies + doubler = $.99
6 Fresca (husband’s obsessed with this!)= $1.20
-buy 3 save $1 instantly = $.87 each
4 gallons of milk = $2
-(2) FREE Milks (from Kellogg’s sale last week) = $4 for 4
Bananas, French Bread, Tomatoes, 2 heads of lettuce, 2 bags of croutons (not pictured)

Plus:

6 Scrubbing Bubbles Bathroom Cleaners
6 Scrubbing Bubbles All purpose Cleaners
3 Scrubbing Bubbles Shower Power Sprayers
(see HERE for breakdown of these items)

Disclaimer: Yes it did take me 3 1/2 hours (ok, and maybe 20 minmore building the Pebbles tower), but I have extra time in the evening when my husband watches our children, and $68 an hours is worth it to me :). Especially since everyone probably spends at least an hour preparing and shopping for groceries during the week. (So really it like making $95 an hour!) And, I enjoy some time to myself wandering isles, alone, without kids. I also don’t shop very often. In fact I rarely coupon but once every week or so (gasp! I know!). I have reached a point where my house is stocked full of grocery, hygiene, medicine, cleaners, paper products, etc… I shop for fresh foods every other week or so and coupon when I feel like it. I don’t shop every sale or every deal I post, not even close. Having said all of this, I don’t think couponing is for everyone. Especially if it stresses you out, consumes too much time away from family, or you make more than $90 and hour and could be working instead :).